Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Východoslovenský kotrmeliak

Chovný cieľ

 

Požiadavky na východoslovenského kotrmeliaka (Vk)

 

 

           Akrobatický výkon:

U východoslovenského kotrmeliaka sa vyžaduje ochota lietať aspoň 20 minút, za ideálneho počasia aj hodinu. Počas letu je potrebná dostatočná frekvencia akrobacie. Takou frekvenciou sú aspoň tri hodnotiteľné akrobacie za minútu letu na kŕdeľ, vtedy päť členný kŕdeľ dosiahne v hodnotení nad 60 bodov. Ideálne je jedna akrobacia na minútu letu na každého holuba. Potom výkon je nad 100 bodov. Holuby musia lietať v kŕdli a po akrobacii vypadnuté holuby z kŕdľa sa musia snažiť dostihnúť kŕdeľ. Vtedy sa akrobacia započítava do hodnotenia. Holuby musia robiť aspoň 3 rýchle kotrmelce dozadu v šnúre, alebo aspoň dve na seba rýchlo naväzujúce rôzne akrobacie. Lepšie je, ak počet akrobacií v šnúre je viac než 6, čo je hodnotené 1,5 bodom za každú šnúru. Ideálne je ak akrobaciu urobia naraz všetky holuby kŕdľa, ktoré sa nazývajú  "plná akcia", čo je ohodnotené dvoma bodmi na holuba, čiže spolu 10 bodov. Pomalé prevedené akrobacie sa nebodujú. Vyžaduje sa pestrá akrobacia. Ak holuby robia len kotrmelce dozadu, nie je to chybou, avšak cennejšie sú holuby s rozmanitou - pestrou akrobaciou. Holuby počas letu robia aj nebodovateľné figúry, čo zlepšuje pestrosť akrobacie a preteky robí zaujímavejšími. Akrobaciu holuby majú predvádzať v malej a strednej výške. U holubov letiacich vo veľkej výške sa akrobacia neráta, lebo nie je možné spoľahlivo rozoznať jednotlivé figúry. Vtedy dostáva kŕdeľ 1 bod za minútu letu bez ohľadu na akrobaciu. Holuby nesmú zosadnúť pred uplynutím 15. minúty letu. Holuby Vk pomerne nerady samy lietajú, sú lenivejšie. Preto je potrebný tréning. Majú výborný orientačný zmysel a zo vzdialenosti 30 km sa vráti domov skoro každý holub.

 

Chov a  odchov:   

Holuby východoslovenského kotrmeliaka sú životaschopné, energické, pritom znášanlivé a pohyblivé. Ľahko odchovávajú mláďatá v svetlých, priestranných holubníkoch s dobrou starostlivosťou a dobrej stravy. Niektoré páry odchovajú za sezónu až 10 mláďat. Pomerne nerady sa kúpu. Nie sú plaché a na chovateľa si rýchlo privyknú. Pokiaľ sú krmené v holubníku, po dvore sa pomerne málo pohybujú.  Niektoré línie ťažšie znášajú zásahy do hniezda počas odchovu mláďat. Bez problémoch odchovávajú podložené mláďatá aj iných plemien holubov. Často kŕmia aj nevyletené mláďatá iných rodičov. Ťažšie znášajú zatvorenie v holubníku na dlhší čas (napr. pri častých útokoch pernatých dravcov), ale i vo volierovaných chovoch dosahujú pomerne slušné výsledky. Do chovu nechávame len kotrmelcijúce holuby, aj keď niektorí chovatelia vychovali dobrých rolleorv po nerolujúcich holuboch.  

  Ťažko znášujú zmenu prostredia a ťažšie si zvykajú ma zmenu holubníka (pri predaji, presťahovaní a pod.). Preto kupujeme ešte nevyletené mláďatá. Staršie holuby po zakúpení a karanténe napárime na vlastné holuby a pustíme ich pri naháňaní na hniezdo. Vtedy je usadenie veľmi úspešné. Inak je potrebná k usadeniu voliera, či klietka pred letáčom na dlhší čas asi 3 - 4 týždne. Pred vypustením kúpeného holuba okúpeme a potom bez plašenia ho necháme vyjsť na strechu. Počas sušenia sa zoznámi s prostredím a zvyčajne aj ke´dodletí, nájde si cestu naspäť.                                

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

TOPlist